لینک کوتاه : http://astankhabar.com?p=72609 شناسه خبر: 72609

علم بندی فوشازده با نوای کرنی یا حسین (ع)

مراسم سنتی علم بندی فوشازده با برگزاری مراسماتی به‌مانند کرنی نوازی، چاووشی خوانی، مجمع گردانی و با سابقه ۱۵۰ ساله نمادی ارزشمند از ارادت گیلانیان به حضرت اباعبدالله الحسین (ع) است.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی آستان‌خبر؛ شهرستان آستانه اشرفیه به برکت وجود حرم مطهر سلطان سید جلال‌الدین اشرف (ع) چهارمین شهر مذهبی کشور و اولین شهر مذهبی گیلان است که در ماه محرم به وابسته همین ویژگی دارای مراسمات سنتی خوبی ازجمله علم بندی، کرنی زنی، هیئت گردانی، مراسم سنتی آتش زدن خیمه، مجمع گردانی و علم واچینی است که گردشگران و مسافران بسیاری را در این ماه جذب این شهرستان می‌کند.

یکی از مهم‌ترین مراسمات در ماه محرم که ثبت ملی هم شده است مراسم علم بندی در روستای فوشازده آستانه‌اشرفیه است که بر اساس مدارک موجود سابقه ۱۵۰ ساله داشته و نسل به نسل چرخیده است.

علم بندی در روستای فوشازده در شب اول محرم آغاز و در آن مشتاقان و دوستداران خاندان اهل‌بیت عصمت و طهارت (ع) در محل بقعه متبرکه آقا سید حمید فوشازده با راه‌اندازی هیئت عزاداری و نوحه‌خوانی مداحان و ذاکران حسینی به عزاداری می‌پردازند.

بعد از عزاداری مشتقان عصمت و طهارت، جمعی از کرنی نوازان روستای فوشازده نیز هم‌زمان با حرکت هیئت عزاداری، با نواختن کرنی نوای عزای شهادت سالار شهیدان و یاران باوفایش را طنین‌انداز کرده و حال و هوای بسیار زیبایی به منطقه بخشیدند.

در مراسم سنتی علم بندی روستای فوشازده آستانه‌اشرفیه بخش‌های مختلفی برگزار می‌شود که یکی از مهم‌ترین آن چاووشی خوانی و مجمع گردانی است و پس آن دوستداران سید و‌ سالار شهیدان حضرت اباعبدالله الحسین (ع) علمی که نشانه آغاز ماه محرم و سوگواری امام حسین است را پس از طواف به دور بقعه، در میان حزن و اندوه و نوای صلوات و یا حسین (ع) حاضران در محلی داخل بقعه قرار می‌دهند.

علم بندی فوشازده عجین با سنن آیینی

عضو هیئت‌امنای حرم سید حمید فوشازده در گفت‌وگو‌ با خبرنگار فارس در آستانه‌اشرفیه با اشاره به برگزاری همه‌ساله مراسم علم بندی روستای فوشازده با حضور عاشقان اهل‌بیت (ع) اظهار کرد: مراسم علم بندی در این روستا از قدیمی‌ترین آئین‌های سنتی در آستانه‌اشرفیه است که همه‌ساله و در شب اول محرم با حضور جمعیتی بسیار زیاد از عاشقان عصمت و طهارت برگزار می‌شود.

سید احمد مقام آسا با اشاره آئین‌های برگزار شده در مراسم علم بندی روستای فوشازده گفت: در این مراسم فعالیت‌های گوناگونی ازجمله کرنی نوازی، چاووشی خوانی و مجمع گردانی انجام‌شده و پس‌ازآن مردم به مراسم سنتی عزاداری خود می‌پردازند.

وی با اشاره به قدمت تاریخی مراسم سنتی علم بندی در فوشازده تصریح کرد: با مطالعات انجام‌شده و بر اساس شواهد موجود این مراسم دارای سابقه ۱۵۰ ساله بوده و نشان‌دهنده آغاز ماه محرم است که در آن عاشقان اهل‌بیت به طواف دور بقعه پرداخته و به نوای حسین حسین سر می‌دهند.

عضو هیئت‌امنا حرم سید حمید فوشازده با تأکید برنق محوری مردم در زنده نگه‌داشتن آیین سنتی علم بندی افزود: مردم این روستا در شب اول محرم بیرق‌های سیاه را به نشانه عزاداری و شروع ماه محرم در درب منازل خود نصب می‌کنند.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی آستان‌خبر؛ آئین سنتی علم بندی و مجمع گردانی در روستای فوشازده با تلاش مسؤولان و دوستداران فرهنگ در آستانه‌اشرفیه به شماره ۱۱۴۸ در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است.

انتهای پیام/


برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال آستان‌خبر در تلگرام شوید.

نظرسنجی
Sorry, there are no polls available at the moment.
اخبار شهرستان
تبلیغ
تبلیغ
ads2