لینک کوتاه : http://astankhabar.com?p=56680 شناسه خبر: 56680

شادابی در کودکی تندرستی در سالمندی

میرغنی در یادداشتی به اهمیت نشاط و شادابی در دوران کودکر و تأثیر آن در دوران سالمندی پرداخت.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی آستان‌خبر؛ توجه به نقش حیاتی ورزش در سلامت جسمی و روانی افراد یک جامعه از اهمیت بالایی برخوردار است؛ اما متأسفانه باوجود اثرات سازنده و مثبت فعالیت‌های بدنی و ورزش در سنین کودکی، ژانر جدیدی از بازی به نام بازی رایانه‌ای در جدالی نابرابر اکثر بازی‌های حرکتی و حتی ورزش همگانی و بازی‌های بومی سنتی را تحت‌الشعاع قرار داده است؛ تا جایی که کودکان کمتر علاقه‌ای به انجام بازی‌های حرکتی و حرکات ورزشی نشان می‌دهند و حتی اسامی بسیاری از آن‌ها را نیز تاکنون نشنیده‌اند! به همین منظور گفتگوی کوتاهی با دکتر سید جواد میرغنی، دکترا فیزیولوژی و متابولیسم ورزشی انجام دادیم که حاوی نکات علمی در خصوص جلوگیری از مشکلات و آسیب‌های جسمانی است.

کم‌تحرکی در کودکان منجر به بروز چه عوارضی می‌شود؟

کم‌تحرکی علاوه بر اثرات نامطلوب جسمی در کوتاه‌مدت و درازمدت، می‌تواند باعث بروز ناهنجاری‌های ساختاری در سطح مفصل و عضله شود که نهایتاً باعث ایجاد انحراف طرفی ستون فقرات، ضعف عضلانی در ناحیه پایین‌تنه، در مقابل کوتاهی عضلات در طرف مقابل و بروز عواملی همچون پای پرانتزی و ضربدری شود. افزایش وزن و توده چربی نیز از عوارض کم‌تحرکی است که درمان برخی از آن‌ها نیاز به تحمل سختی‌های فراوان و حتی هزینه‌های گزاف دارد.

از سوی دیگر کم‌تحرکی کودکان باعث از بین رفتن تعادل روحی می‌شود و کودکانی که به دلایل مختلف تعادل روحی خود را از دست می‌دهند، به‌تدریج مبتلا به خستگی مزمن روانی و دردهای عصبی عضلانی ناشی از وضعیت‌های طولانی‌مدت و بدون تغییر و سکون می‌شوند. درصورتی‌که کودکان ازلحاظ روحی و روانی نیاز به بازی و سروصدا با استفاده از تحرک دارند ولی به علت ایجاد مزاحمت برای همسایه‌ها به‌ویژه در مجتمع‌های آپارتمانی والدین به‌ناچار کودکان را از سروصدا و بازی‌های پرتحرک منع می‌کنند. کودک کم‌تحرک نیز به دنبال تخلیه نشدن انرژی، دچار مشکلات روانی شده و که اگر این روند ادامه پیدا کند در آینده نسلی چاق، افسرده، کم‌تحرک و بی‌روحیه خواهیم داشت.

کم‌تحرکی کودکان سرمنشأ چه بیماری‌هایی خواهد بود؟

مطالعات نشان می‌دهند که کم‌تحرکی به همراه تغذیه پرچرب و اضافه‌وزن می‌تواند علائم بیماری‌های قلبی عروقی را از سن سه و نیم سالگی به‌صورت پنهان و سپس در سنین ۵ تا ١٠ سالگی به‌صورت آشکار نشان دهد. پژوهشگران بر این باورند که بروز بیماری‌هایی نظیر دیابت، فشارخون و دیگر بیماری‌های مرتبط با چاقی می‌تواند با تمرین در سنین پایین به سنین بالاتر موکول شود. درواقع کودکانی که از سنین پایین تا بزرگ‌سالی به اجرای فعالیت بدنی پرداخت‌اند نسبت کودکانی که فعالیت بدنی نداشته‌اند و یا فعالیت را از سنین بزرگ‌سالی شروع کرده‌اند دیرتر دچار بیماری‌های مرتبط با چاقی شده‌اند. بعلاوه افزایش وزن که در نتیجه کم‌تحرکی رخ می‌دید می‌تواند ناشی از استفاده از رژیم غذایی پرچرب و افزایش توده چربی زیرپوستی و چربی احشایی شود که افزایش توده چربی با کاهش کالری مصرفی همراه است.

متأسفانه با توجه به علاقه مفرط بچه به بازی‌های رایانه‌ای بدون شک در سال‌های آتی شاهد افزایش چشمگیر بیماری‌های قلبی عروقی و حتی سکته‌های قلبی و مغزی در سنین پائین خواهیم بود.

چاره کار چیست؟

با توجه به نیاز به افزایش کالری مصرفی و سطح فعالیت بدنی، اجرای سه تا ۴ جلسه یک و نیم‌ساعته در هفته، فعالیت‌های بازی گونه (به‌منظور افزایش کارایی قلبی عروقی و کالری مصرفی) و همچنین شرکت در فعالیت‌هایی که تقویت عضلانی را به همراه دارد (به‌منظور افزایش مصرف کالری توسط سلول‌های عضلانی با افزایش حجم عضله)، توصیه می‌شود. کار با وزنه‌های سبک، دوچرخه‌سواری، کوهنوردی، شرکت دربازی‌های گروهی، استفاده کمتر از خودرو و وسایل نقلیه عمومی، کاهش ساعات استفاده از رایانه و سایر وسایل الکترونیکی، تأسیس سالن‌های ورزشی در مناطق مختلف شهر، افزایش سطح فرهنگ ورزش همگانی، تغییر فرهنگ ورزش به‌گونه‌ای که افراد از سنین پایین فعالیت بدنی را جز نوبت ضروری روزانه قرار دهند، تأسیس ایستگاه‌های دوچرخه و همچنین تخصیص منابع مالی بیشتر به‌منظور اجرای طرح‌های پیشگیرانه می‌تواند در افزایش روحیه نشاط در بچه‌ها و کاهش بیماری‌های مربوط به کم‌تحرکی مؤثر باشد.

انتهای پیام/


برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال آستان‌خبر در تلگرام شوید.

نظرسنجی
Sorry, there are no polls available at the moment.
اخبار شهرستان
تبلیغ
تبلیغ
ads2