لینک کوتاه : http://astankhabar.com?p=53444 شناسه خبر: 53444

تذکراتی به دکتر محمدحسین قربانی و حسن کربلایی +نسیم معرفت

در ماجرای جابجایی مسئول دفتر آیت‌الله قربانی، متأسفانه به جهت عدم رعایت برخی از اصول اخلاقی و شرعی و دینی دچار آسیب گردید که مسائلی به وجود آمد که امیدوارم که به‌خوبی حل‌وفصل شود.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی آستان‌خبر؛ حضرت آیت‌الله زین‌العابدین قربانی از یک جایگاه حقیقی و حقوقی برخوردار است و ایشان نماینده ولی‌فقیه در استان گیلان و از بزرگان علمی و معنوی در استان و بلکه در کشور است. جناب آقای حسن کربلایی عزیزِ ما اگر اعتراض و ایرادی نسبت به عملکرد آیت‌الله قربانی و رئیس دفتر سابق ایشان (حجت‌الاسلام مهدی مجرد) داشته و دارد و ممکن است از جهاتی هم درست باشد، باید گفتار و نوشتار خود را به‌طور منطقی و با کمال ادب و رعایتِ شأن و منزلت بزرگان مطرح نماید. راه‌های معقول‌تری برای بیان اعتراض و شکایت وجود داشت و دارد که متأسفانه امثال آقای حسن کربلایی عزیز رعایت نمی‌کنند. باتجربه‌ای که ما از مسائل سیاسی و غیره در استان گیلان داریم معلوم شده که هیچ‌گاه با اقداماتِ تند و افراطی و تنش‌زا و … نمی‌توان به مراد و مقصود صحیح دست‌یافت.

سخنرانی آتشین و تحریک زا و غیراصولی در برابر حضرت آیت‌الله قربانی و … نه‌تنها کاری و مشکلی را حل نمی‌کند بلکه موجب تشویش افکار عمومی و نگرانی متدینین و تشدید اختلاف‌ها و … می‌گردد. به نظر بنده برخی از گفتارها و نوشتارهای آقای حسن کربلایی خارج از اصول اخلاقی و منطقی و دینی بوده و هست. باکار غیراخلاقی و مغایر با ضوابط اسلامی و دینی و… نمی‌توان ارزش‌های دینی و انقلابی را در جامعه محقق ساخت. کسی که داعیه تحقق ارزش‌های دینی و انقلابی در جامعه را دارد و با رفتار و گفتارش خود را انقلابی مطرح می‌سازد باید پیش از هر چیزی باید انسان وارسته و ملتزم به آداب اخلاقی و دینی و … باشد. حقِّ اعتراض و اشکال به عملکرد مسئولان و بزرگان برای آحاد مردم محفوظ است ولی توهین و تحقیر از هیچ‌کسی پذیرفته نیست و متأسفانه امروزه بداخلاقی‌ها در جامعه زیاد شده و بدتر از آن، بداخلاقی در لباس تدین و انقلابی گری است؟! البته قابل‌ذکر است که ما از امثال حضرت آیت‌الله زین‌العابدین قربانی انتظار داریم که ظرفیتِ پذیرشِ صدای اعتراض و نقد دیگران را در خود بیشتر بفرمایند تا چالش‌ها و حساسیت‌ها کمتر گردد و در پرتو محبت و احترام و اتحاد و … همه نیروها و توانمندی‌ها، صرف خدمت به اسلام و قرآن و اهل‌بیت (علیهم‌السلام) و انقلاب و فرهنگ و ارزش‌ها و رفع مشکلات مردم شود. حیف است که حضرت آیت‌الله قربانی، اهداف عالیه اسلامی را که عمری با آن‌ها آشنا هست فدای برخی گفت‌وشنودها و بگومگوهای غیرمفید و مضر بفرماید. گیلان ما با ظرفیت‌های مادی و معنوی که دارد باید به‌دوراز این کشمکش‌های مضر و مُهلِک به جایگاه شایسته خود برسد ……

و اما در رابطه با ماجرای جناب مستطاب حجت‌الاسلام آقای مهدی مجرد که با نظارت حضرت آیت‌الله قربانی به دست مبارک مرجع عالی‌قدر حضرت آیت‌الله صافی گلپایگانی در سال گذشته معمّم و مُلَبّس شد نکته‌ای عرض می‌کنم و آن اینکه ایشان از توانمندی‌های فوق‌العاده‌ای در برخی از امور اجرایی و غیره داشتند ولی متأسفانه به جهت عدم رعایت برخی از اصول اخلاقی و شرعی و دینی دچار آسیب گردید که مسائلی به وجود آمد که امیدوارم که به‌خوبی حل‌وفصل شود. اگر جناب آقای مهدی مجرد برخی امور را رعایت می‌کرد انسان بسیار موفقی می‌شد ولی …. …

و اما در رابطه با سخنان جناب آقای دکتر محمدحسین قربانی (نماینده محترم آستانه‌اشرفیه) که در خطاب به آقای حسن کربلایی ایراد نمود عرض می‌کنم که آقای دکتر عزیز، شما سخنان درستی ایراد نفرمودید. آقای دکتر قربانی عزیز: تهدید و تحقیر دیگران با هر بیان و ژستی، زشت و ناپسند است. آقای حسن کربلایی (چه گیلانی باشد و چه غیر گیلانی) به‌عنوان یک مسلمان و مطلع از مسائل می‌تواند با حفظ اصول اخلاقی و منطقی نسبت به اموری که در استان گیلان می‌گذرد اظهارنظر نماید. این چه ادبیاتی است که جنابعالی در برابر ایشان اِعمال فرمودید؟! برخی تعبیرات شما نسبت به آقای حسن کربلایی بسیار ناپسند و دور از تعالیم دینی و اسلامی بود و امیدوارم با توجه به موقعیتی که دارید این‌گونه گفتارها و رفتارها از جنابعالی تکرار نشود … بیاییم همه باهم در کنار یکدیگر با صبر و متانت انقلابی و سیاسی و با مهر و محبت، با بهره‌مندی از تعالیم نورانی قرآن و اهل‌بیت علیهم‌السلام به اسلام و قرآن و کشور و نظام و مردم و مجرومین بخصوص به مردم عزیز گیلان خدمت کنیم و همت و تلاش و توانمندی خود را در راه اعتلا ارزش‌های اسلام و انقلاب و شهدا و… صرف نماییم.

بیاییم اختلاف‌ها را کاهش دهیم و بر وحدت و مهر و همدلی بیفزایم و همه باهم به ریسمان الهی چنگ زنیم که فرمود: وَاعتَصِموا بِحَبلِ اللَّهِ جَمیعًا وَلا تَفَرَّقوا * وَاذکُروا نِعمَتَ اللَّهِ عَلَیکُم إِذ کُنتُم أَعداءً فَأَلَّفَ بَینَ قُلوبِکُم فَأَصبَحتُم بِنِعمَتِهِ إِخوانًا * وَکُنتُم عَلى شَفا حُفرَهٍ مِنَ النّارِ فَأَنقَذَکُم مِنها * کَذلِکَ یُبَیِّنُ اللَّهُ لَکُم آیاتِهِ لَعَلَّکُم تَهتَدونَ؛ یعنی و همگی به ریسمان خدا [= قرآن و اسلام و هرگونه وسیله وحدت‌]، چنگ زنید و پراکنده نشوید! و نعمت (بزرگِ) خدا را بر خود، به یاد آرید که چگونه دشمن یکدیگر بودید و او میان دل‌های شما، الفت ایجاد کرد و به برکتِ نعمتِ او، برادر شدید! و شما بر لبِ حفره‌ای از آتش بودید، خدا شما را از آن نجات داد؛ این‌چنین، خداوند آیات خود را برای شما آشکار می‌سازد؛ شاید پذیرای هدایت شوید. (سوره آل‌عمران آیه ۱۰۳)

سیداصغرسعادت میرقدیم لاهیجانی ـ مهر ماه ۱۳۹۵

انتهای پیام/


برای دریافت مهمترین اخبار عضو کانال آستان‌خبر در تلگرام شوید.

نظرسنجی
Sorry, there are no polls available at the moment.
اخبار شهرستان
تبلیغ
تبلیغ
ads2